Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Milletvekili Meşhur Memmedov – “Azerbaycan-Türkiye ekonomik işbirliği derinleşiyor”

Milletvekili Meşhur Memmedov – “Azerbaycan-Türkiye ekonomik işbirliği derinleşiyor”
REKLAM ALANI
19.05.2022
A+
A-

Ülker Piriyeva – Azerbaycan

Azerbaycan Parlamentosu Milletvekili Meşhur Memmedov – “Azerbaycan Devlet Başkanı Sayın İlham Aliyev 2003 yemin töreninde “Türkiye neredeyse Azerbaycan oradadır” sözleri ile ilişkilerin gelecek seyri açısından yönünü gösterdi. Böylelikle, iki ülkenin de devlet Başkanları Sayın İlham Aliyev – Sayın Recep Tayyip Erdoğan ilişkileri önce stratejik ortaklık, daha sonra ise stratejik müttefiklik düzeyine çıkarttı. Son 30 yılda Türkiye-Azerbaycan siyasi, ekonomik v.s. ilişkileri iyi düzeyde olmakla beraber sürekli gelişmektedir,”- diye tarihe not düştü.

Milletvekili Meşhur Memmedov – “Geştiğimiz günlerde Türkiye Devlet Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev dolgu alan üzerine yapılan dev havalimanına ilk inişi yapan isimler olarak tarihe geçti.” – Dedi.
Başkan Aliyev: “Atalarımızın vasiyetine sahip çıkıyoruz,” dedi.

Milletvekili – “Sayın Aliyevin açılış konuşmasında, Sayın Erdoğan’ın, “Azerbaycan yalnız değildir, Türkiye Azerbaycan’ın son anına kadar yanındadır” demesi çok önemliydi. Azerbaycan bunu asla unutmayacak. Bugün de Karabağ’ın imarı için birlikte çalışıyoruz. Karabağ’da birçok Türk şirketi imar işi ile uğraşıyor. Biz dünya çapında birbirine en yakın ülkeleriz. Bizi hem dostuz, hem kardeşiz ve artık resmen müttefikiz. Bu bize atalarımızın vasiyetidir. Biz bu vasiyete sahip çıkıyoruz. Yaşasın Türkiye, yaşasın Türkiye Azerbaycan birliği.. “Daima birlikteyiz,” çağrısı dünyaya çok ciddi mesaj oldu. Aynı zamanda Sayın Erdoğan – Rize-Artvin Havalimanı açılış töreninde önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Azerbaycan yalnız değil, Türkiye Azerbaycanın yanındadır,” demesi birçokları için ciddi bir mesajdı. Sayın Erdoğanın “Medeniyetimiz ve kültürümüzle taban tabana zıt bir şekilde yabancı düşmanlığı tohumlarını bünyemize ekmek için her türlü ahlaksızlığı sergileyenlere rağmen bu mücadeleyi başarıya ulaştıracağız. Yeminli Türkiye düşmanlarının ihanetlerine rağmen bu bayrağı daha yukarı dikmek için gayret göstereceğiz. Bugünkü sıkıntıları biz çözeceğiz,” – diye söyledikleri de dünyaya verilen çok önemli mesajlar oldu.

Millet vekili Meşhur Memmedov, “Dünyada deniz üzerinde inşa edilen toplam 5 havalimanı bulunuyor. Açılışı yapılan Rize-Artvin’le birlikte bunun ikisi kardeş Türkiyemizdedir,” – diye belirtti.

Milletvekili Memmedov, “İkili ilişkilerin gelişmesi için tarafların bundan sonrası için de önemli yol haritaları bulunmaktadır. Azerbaycan ve Türkiye diplomasiden ekonomiye, askeriden enerji ve taşımacılığa kadar birçok alanda üçüncü tarafları pozitif anlamda kıskandıracak bir çok başarılara imza attı,” bununla beraber, Azerbaycan ve kardeş Türkiye diplomatik iş birliği sadece Karabağ’da işgale son vermedi, aynı zamanda Ermenistan’a Türkiye ve Azerbaycan’la normalleşmeden geleceğinin olmayacağını ve bölgede işgal bitmeden ve Azerbaycan ve Türkiye’ye rağmen istikrar ve iş birliği olmayacağını gösterdi”, – dedi.

Açıklama yok.

 

Açıklama yok.

REKLAM ALANI
Arabic Arabic Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Dutch Dutch English English French French German German Italian Italian Portuguese Portuguese Russian Russian Spanish Spanish Turkish Turkish