Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

“Mavi Vatan’da, Doğu Akdeniz’de haklarımızın korunmasında, KKTC’nin büyük önemi vardır”

“Mavi Vatan’da, Doğu Akdeniz’de haklarımızın korunmasında, KKTC’nin büyük önemi vardır”
REKLAM ALANI
26.12.2021
A+
A-

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kırşehir’e yaptığı ziyaret kapsamında Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde “Mavi Vatan Kıbrıs” konulu konferansta konuştu: “Mavi Vatan’da, Doğu Akdeniz’de haklarımızın korunmasında, KKTC’nin büyük önemi vardır”

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kırşehir’e yaptığı ziyaret kapsamında, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde “Mavi Vatan Kıbrıs” konulu konferansta konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Tatar’a Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi tarafından Doğu Akdeniz jeopolitiğinde Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin uluslararası çıkarlarını her platformda savunması ve Türk Milleti’nin uluslararası alandaki saygınlığına yaptığı katkılardan dolayı Uluslararası İlişkiler Fahri Doktora unvanı verildi.

“Yaşanan katliamları unutmayacağız”

Cumhurbaşkanı Tatar konferansta yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ta yaşanan katliamları unutmayacaklarını söyledi.
Kıbrıs Türklerinin adadaki varlığının 1571’e dayandığını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, binlerce şehit vererek elde edilen adanın 300 yıldan fazla süre Osmanlı hakimiyetinde kaldığını hatırlattı. Hiçbir zaman Rumların boyunduruğu altına girmediklerini ve girmeyeceklerini vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar, 1. Dünya Savaşı’nın ardından bazı hukuksuzluklarla İngiltere’nin Kıbrıs’ı ilhak ettiğini anımsattı. O dönem Osmanlı bayrağının indirilip İngiliz bayrağı çekilmesinin en acı günlerden olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Tatar, bu olayın ardından Rum-Yunan ikilisinin zamanla adada nüfusunu artırdığını belirtti.

“Hiçbir zaman yılmadık”

Büyük Yunanistan’ın yaratılması için çeşitli saldırıların yapıldığını belirten Cumhurbaşkanı Tatar, bu saldırıların hiçbir zaman Türkleri yıldırmadığını, Cengiz Topel gibi şehitler vererek saldırılara karşı çıktıklarını anlattı.
Cumhurbaşkanı Tatar; “Kanlı Noel”den sonra Türkiye’nin gemilerini adaya göndereceğini, o dönemde Amerika’nın uyarı mektubu yolladığını, İsmet İnönü’nün ise olaylara seyirci kalamayacaklarını belirten detaylı bir mektubu ABD’ye gönderdiğini ifade etti. 20 Temmuz 1974 sabahında Mehmetçiğin adaya çıkarma yaptığına ve Kıbrıs’ın kurtarıldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Tatar, o zamandan bu güne müzakerelerin sürdüğünü kaydetti.

“Kıbrıs’a barış, Mehmetçik sayesinde geldi”

Kıbrıs’a barışın, Mehmetçik sayesinde geldiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Tatar; Kıbrıs’ta artık iki devletin olduğunu,
bu yaşananların Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulması ve Doğu Akdeniz’de tekrar dengenin oluşmasında ortaya konulan iradenin esas itibarıyla bir başarı öyküsü olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanı Tatar, şöyle devam etti:
“Biz bu mücadeleyi vermeseydik Kıbrıs bir Yunan adası olacaktı. Yunan adası olan bir Kıbrıs, Türkiye’ye büyük bir rahatsızlık verecekti. İskenderun’dan Ege dağlarına kadar 2 bin kilometre sahil şeridiyle Mavi Vatan’da Doğu Akdeniz’de haklarımızın korunmasında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin büyük önemi vardır. Bu önem her geçen gün artmaktadır. İngiltere, Amerika, Rusya, Çin, hepsi Doğu Akdeniz’de pozisyon almaya çalışmaktadır. 1571’den günümüze kadar yaptıklarımızla haklarımızla, hukukumuzla, askeri varlığımızla Doğu Akdeniz’deki hakimiyetimizle Kıbrıs’ta bizim onlardan daha fazla hakkımız var. Tarihimiz, fedakarlıklarımız, şehitlerimiz ve ödediğimiz bedeller var. Onun için müzakere masalarında ve toplantılarda bu özgüvenle hakkımızı, hukukumuzu savunmaya devam ediyoruz. Oynanan oyun, 1974’ten sonra kendilerine göre tekrar barışın gelmesi için federasyondur. Rumların federasyon anlayışı ile bizlerin federasyon anlayışı arasında büyük fark var. Federasyonda da iki devlet var şeklinde bir algı yaratmaya çalıştılar. Biz onu öğrendik. Öyle değil. Ben New York’taki son görüşmemde sordum. Verilen cevap, Kıbrıs Cumhuriyeti aynen devam edecek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ortadan kalkacak. Anayasa değişikliği ile Kıbrıs Cumhuriyeti’nin adı Kıbrıs Federal Cumhuriyeti olacak. Ama biliyoruz ki 60 yıldır Kıbrıs Cumhuriyeti dedikleri devlet aslında bir Rum cumhuriyetidir. Yani Kıbrıs Türklerini bir Rum cumhuriyetine yama yapacaklar. Avrupa Birliği’nde oldukları için sıfır asker ve Türkiye’nin garantörlüğü son bulacak. Türk askeri adadan çekilecek. Kıbrıs Türkleri büyük bir maceraya ve tehlikeye atılacak. 1571’den beri sürdürülen mücadele son bulacak, biz buna müsaade etmeyeceğiz.”

Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıslı Türklerin güvenliği ve menfaatinin Türkiye’nin adadaki varlığına bağlı olduğunu sözlerine ekledi.

kaynak:https://kktcb.org/tr/cumhurbaskani-ersin-tatar-kirsehire-yaptigi-ziyaret-kapsaminda-kirsehir-ahi-evran-9235

REKLAM ALANI
Arabic Arabic Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Dutch Dutch English English French French German German Italian Italian Portuguese Portuguese Russian Russian Spanish Spanish Turkish Turkish