Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, 11 Temmuz Basın Günü açıklaması

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, 11 Temmuz Basın Günü açıklaması
REKLAM ALANI
11.07.2022
A+
A-

 

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, 11 Temmuz Basın Günü açıklaması

facebook sharing buttontwitter sharing buttonlinkedin sharing buttonwhatsapp sharing button

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın, 11 Temmuz Basın Günü açıklaması:

“Kıbrıs’ta, bir Kıbrıslı Türk tarafından çıkarılan ilk Türkçe gazete Saded’in 1889 yılında yayımlanmaya başlandığı tarih olan 11 Temmuz, ülkemizde ‘Basın Günü’ olarak kutlanmaktadır.

Aradan geçen 133 yıllık zaman diliminde Kıbrıs Türk basını, köklü bir tarihe, güçlü bir geleneğe ulaşmış; Kıbrıs Türkü’nün toplumsal ve siyasi tüm evrelerinde her daim ‘milli değerler’ ve ‘ortak akıldan’ yana sağduyulu bir tutum sergileme erdemini göstermiştir.

Gerek İngiliz Sömürge Yönetimi’nde gerekse faşist EOKA örgütünün Kıbrıs Türkü’ne yaşattığı en karanlık günlerde milli şuurun gelişmesinde, halkın dayanışma gücünün doruğa ulaşmasında son derece hayati bir rol oynayan Kıbrıs Türk basını, Kıbrıs Türkü’nün bu topraklarda kök salmasına vesile olarak halkımızın ortak doğrultuda yürümesinin de teminatı olmuştur.

Günümüzde demokratik, adil ve sürdürülebilir devlet yönetiminin rehberi olarak kabul edilen ‘güçler ayrılığı’ ilkesinin 3 ayağını oluşturan yasama, yürütme ve yargının yanında 4’üncü güç olarak medya görülmektedir. Dijitalleşmeyle birlikte etkinliği çok daha fazla artan ve yeni medya olarak anılan mecralar bakımından da medyanın gücünün ayrı bir önemi vardır.

Demokrasinin, çok sesliliğin ve her türlü düşüncenin gelişimine katkı koyan medyanın halkı aydınlatırken; tarafsız, doğru habercilik ve basın etik ilkelerini rehber edinmesi büyük öneme sahiptir.

Fikir özgürlüğü kisvesi altında, nefret söylemine varacak şekilde herhangi bir şahsa, kuruma ve/veya düşünceye yönelik onur kırıcı, küçük düşürücü bir üslupla ve hasmane bir tutumla saldırılması, bu bağlamda asla kabul edilebilecek bir yaklaşım olamaz.

Böylesi bir yaklaşım ne yazık ki demokratik değerlere ve insan haklarına bağlı nesnel, tarafsız ve pozitif bir dil kullanılan siyasi iklimin yaratılması çabasını beyhude bir uğraşa dönüştürecektir. Bu vesileyle basının, kendi kendini denetleyecek bir bütünlükte ve güçte olması doğrultusunda yürünmesi elzem bir yol bulunduğunu vurgulamakta fayda görüyorum.

Halkımızın sesini, haklı mücadelemizi tüm dünyaya duyururken aynı zamanda, halkımızın doğru habere ulaşmasını sağlayan, bugün çok güçlü bir kurumsal yapıya ulaşan Kıbrıs Türk basınına katkı sağlayan her bir değerli bireyin 11 Temmuz Basın Günü’nü en içten duygularımla kutlar, saygılarımı sunarım.”

 

kaynak:https://kktcb.org/tr/cumhurbaskani-ersin-tatarin-11-temmuz-basin-gunu-aciklamasi-9997

 

 

REKLAM ALANI
Arabic Arabic Chinese (Simplified) Chinese (Simplified) Dutch Dutch English English French French German German Italian Italian Portuguese Portuguese Russian Russian Spanish Spanish Turkish Turkish