Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Erenköy Direnişi’nin 58. yıl dönümü dolayısıyla Erenköy’de düzenlenen anma törenine katıldı

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Erenköy Direnişi’nin 58. yıl dönümü dolayısıyla Erenköy’de düzenlenen anma törenine katıldı
REKLAM ALANI
08.08.2022
A+
A-

 

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Erenköy Direnişi’nin 58. yıl dönümü dolayısıyla Erenköy’de düzenlenen anma törenine katıldı

08.08.2022

“Erenköy Direnişi, Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesine ilham kaynağı olmuştur”

 

facebook sharing buttontwitter sharing buttonlinkedin sharing buttonwhatsapp sharing button

Fotoğraflar

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Erenköy Direnişi’nin 58. yıl dönümü dolayısıyla Erenköy Şehitliği’nde düzenlenen anma törenine katıldı.
Şehitlik Özel Defteri’nin Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs Türk Barış Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Sezai Öztürk ve Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tümgeneral Zorlu Topaloğlu tarafından imzalanmasının ardından konuşmalara geçildi.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Şehitlik Özel Defteri’ne şunları yazdı:
“Aziz şehitlerimiz,
Vatan bildiğimiz bu topraklarda Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinde ortaya koyduğunuz cesaret, üstün irade ve büyük fedakârlıkla gerçekleştirdiğiniz Erenköy Direnişi’nin 58. yıl dönümünde bugün, bir kez daha manevi huzurunuzda saygı ve minnet duygularımızla eğiliyoruz.
Siz aziz şehitlerimiz sayesinde Kıbrıs Türk halkının mücadele tarihinde Çanakkale Destanı’na eş bir şekilde yer bulan Erenköy Direnişi ile canlarınız pahasına Kıbrıs Türk halkının Anavatan Türkiye ile olan yegâne irtibat bölgesi muhafaza edilmiş ve halkımızın kutsal direnişinde destansı bir zafer elde edilmiştir.
Kıbrıs Türk halkı bugün öz vatanında, kendi devletinin çatısı altında hür ve güven içinde sizin unutulmaz mücadeleniz ve fedakârlıklarınız sonucunda yaşamaya devam ediyor. Aziz şehitlerimiz rahat uyuyun. Bize emanet ettiğiniz ulusal değerler, maneviyat, ilham ve güçle Kıbrıs Türk halkının dünyada hak ettiği yere ulaşması için azim ve kararlılıkla mücadeleye devam edeceğiz; sizi asla unutmayacak ve unutturmayacağız. Manevi huzurunuzda bir kez daha saygı ve minnetle eğiliyoruz. Ruhunuz şad olsun.”

Törendeki konuşmasına; “Bugün Erenköy’de 58 yıl önce yazılan destanın yıl dönümünde hep birlikte o soylu mücadeleyi hem kutluyor hem de anıyoruz” diyerek başlayan Cumhurbaşkanı Tatar, Erenköy Direnişi’nin Türk tarihinde Çanakkale Destanı’na eş bir şekilde yer bulduğunu, Erenköy Direnişi’ndeki kahramanlıkları ve yiğitlikleri ile Erenköy şehitlerinin Kıbrıs Türk halkının şanlı mücadele tarihinde yerini aldığını söyledi.
Cumhurbaşkanı Tatar, Erenköy Direnişi’nin Kıbrıs Türk halkının varoluş mücadelesinde ilham kaynağı olduğunu belirtti.
Rumların Enosis’i uygulaması doğrultusunda Kıbrıs Türk halkının direnişe geçtiğini anlatan Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye ve İngiltere’de öğrenci olan Kıbrıslı Türklerin öğrenimlerini yarıda bırakarak Zir Kampı’nda eğitim aldıktan sonra Anamur bölgesinden sandallarla Erenköy’e çıkarak bu direnişe tarih önünde ant içtiklerini söyledi.
Cumhurbaşkanı Tatar; “Bunları yapabilmek hiç kolay değildi. O zaman Kıbrıs Türk halkı Anavatan ne zaman gelecek diye bekliyordu. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün de ifade ettiği gibi; ‘Söz konusu vatansa gerisi teferruattır’ anlayışıyla buradaki genç mücahitler ve öğrenciler direnmişlerdir” diyerek 8 Ağustos akşamı Erenköy’de bu direniş sayesinde Rum-Yunan saldırılarının geri püskürtüldüğünü ve bir destan yazıldığını dile getirdi.

“Kıbrıs’ta Türk varlığı ilelebet devam edecektir”

Cumhurbaşkanı Tatar, konuşmasına şu şekilde devam etti:
“9 Ağustos1964’te uçakla yapılan müdahale ile artık tüm dünyaya bir mesaj veriliyordu: ‘Kıbrıs Türk halkı yalnız değildir, yalnız bırakılmayacaktır çünkü Anavatan Türkiye, bu bölgedeki egemenliğimizi, hakkımızı korumakta kararlıydı.’ İşte burada öyle bir destan yazıldı. Bugün bu direnişin 58. yıl dönümünde şehitlerimizin huzurunda tüm milletimize sesleniyoruz; Kıbrıs’ta Türk varlığı ilelebet devam edecektir.”
Cumhurbaşkanı Tatar, Erenköy mücadelesinden 10 yıl sonra, 20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı ile adaya barışın geldiğini ifade ederek; “Eksik olan şeyin sadece bir antlaşma olduğunu, bu antlaşmanın olabilmesinin de yan yana yaşayan egemen iki eşit devletin iş birliği ve Anavatan Türkiye’nin garantörlüğü ile olabileceğini” yineledi.

“Özgürlük ve güven içerisinde biz yolumuza devam edeceğiz çünkü devletimiz var, cumhuriyetimiz var”

“Özgürlük ve güven içerisinde biz yolumuza devam edeceğiz çünkü devletimiz var, cumhuriyetimiz var. Bunları şehitlerimize ve ödenen bedellere borçluyuz. Tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Erenköy’de şehit düşen insanlarımızın, gençlerimizin ailelerine de sabırlar diliyorum” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, Erenköy Mücahitleri Derneği Başkanı Mustafa Arıkan’ın konuşmasını dikkatle dinlediğini de belirterek Arıkan’ın konuşmasında önemli hususlara işaret ettiğini, bunları dikkate alarak yönetim anlayışlarını ona göre şekillendirmeye çalışacaklarını kaydetti.

 

Kaynak:https://kktcb.org/tr/cumhurbaskani-ersin-tatar-erenkoy-direnisinin-58-yil-donumu-dolayisiyla-erenkoyde-10086

 

 

 

REKLAM ALANI